A kutya is megfázhat, éppen úgy, mint az ember

Gondolom már mindenki vett elő sapkát, sálat, csizmát, télikabátot az egész családnak. A kutyának is? Sokan megmosolyogják azokat, akik az utcán kötött mellénykébe, termo kabátba, helyes kis cipellőbe öltöztetik a kutyájukat. Pedig azt kell mondjam, ezzel az emberek nem látják jól a helyzetet. Hányszor halljuk az a mondatot az időváltozás időszakában, hogy kicsit megfáztam, mert olyan csalóka még az idő, vagy folyik az orrom, mert tegnap alul öltöztem. Tehát, mi emberek elfogadottan, elismerten, már-már kötelezően megfázunk a tél beálltával.

 

 

 

 

 

 

 

A kutyák között sokkal többen vannak, akik nehezen viselik a kinti hideget, mint azok, akik kifejezetten ezt szeretik. És ez nem a kutya mértet alapján dönthető el, hanem:

  • szőrzet minőségén: hossza, sűrűsége, aljszőrzet megléte – igen tudnak vacogni a rövid vékony szőrű fajták mint a vizsla, buldog, agár, beagle, csivava, dalmata, stb. stb. stb.
  • a fajta: a lassabb anyagcseréjű kutyák jobban bírják a hideget – husky, malamute
  • a tartási körülmények: lakásban tartott kutyák rosszabbul viselik a hideget
  • a kutya életkora: a fiatal és idős állat fázósabb, ugyanúgy akárcsak az ember
  • tápláltsági állapot: a jól táplált, ideális (vagy kicsit felette) testtömegű kutya bőr alatti rétegében a zsírszövet enyhe védelmet tud nyújtani a hideg ellen

Felmerül a kérdés, hogy honnan tudjuk, hogy fázik egy kutya? A válasz nagyon egyszerű, még akkor is, ha nem mondja el szavakkal. A leglátványosabb, hogy didereg, remeg; lábait emelgeti, egyik lábáról a másikra áll, farkát behúzza, a földön fekve összegömbölyödik. Az összekuporodással csökkenti a test szabad felületét, így kisebb lesz a hővesztesége.

A gazdi alapvető kötelessége, hogy barátját megvédje az áthűléstől, majd az abból adódó megfázástól. A szobában tartott kutyáknál nagyon fontos a téli ruházat használata, hiszen a kutya is a fűtött 22-23 fokos szobából megy le a 0 körüli hőmérsékletre. A szabadon tartott, udvari kutyáknak fontos hogy legyen kutyaólja, ahova be tud húzódni a hideg, a szél és az eső elől. Fontos a kutyaház mérete, hiszen olyan kell, amit be tud lihegni. A hőszigetelésben is segíthetünk, hiszen a kutyaólat ki lehet bélelni hőszigetelő anyaggal, sőt alsó fűthető résszel is ki lehet egészíteni.

 

 

 

 

 

 

 

Abban az esetben, ha kutyánk a nagy séta közben átfázott a hazaérkezéskor kínáljuk meg langyos vízzel, esetleg kézmeleg húsleves levével. A séta utáni étkezésekor is akár a tápot, akár az ételt melegítsük meg neki. Takarjuk be a kutyát a fűtőtesten felmelegített takaróval, törölközővel. Engedjük meg, hogy a fűtőtest közelébe feküdjön le. Hibás elgondolás, hogy meleg vizes zuhanyzással, hajszárítással kell felmelegíteni a kutyát. A meleg fürdő csak az embernek esik jól a hideg után, főleg ha valami kellemes fürdőolaj, vagy fürdősó is kerül a kádba.

A megfázás esetén a diéta nagyon fontos. A beteg kutya, főleg ha láza is van étvágytalan, rosszkedvű. Ilyenkor igyekezzünk a kedvében járni, és olyan étellel kínálni, amit szeret, jól hasznosul, és magas a folyadéktartalma. Könnyen lehet, hogy vizet nem fogyaszt az itató tálkából, de ha egy húsos leves vagy párolt szaftos husi kerül elé, akkor a folyadékot is kilefetyeli. Ilyen ínycsiklandó étel lehet a kutyának

  • főtt hús rizzsel
  • színhús zöldséggel párolva
  • zúza pörkölt (enyhe fűszerezéssel), rizzsel
  • csirkeszív főzve tésztával
  • jutalom falatként alkalmazott kutyatáp

Ha a rosszkedv, étvágytalanság, száraz orr 2-3 napig fennáll, vigyük el az állatorvoshoz a kutyát. Láz esetén ne tétovázzunk, azonnal keressük fel az orvost, mert a láz nem csak egy sima megfázás jele lehet, hanem valamilyen fertőzésnek is.